Wycieczki z Cieplic

Na Czubek 388 m npm, z Placu Piastowskiego, 45 min, Bez oznakowania.

Czubek to granitowe wzgórze o dwóch szczytach położone na północno-wschodnim krańcu Stawów Podgórzyńskich. Około 300 m od drogi Cieplice - Marczyce, oznakowanej szlakiem niebieskim. Granitowy masyw ma około 15 m wysokości. Szczyt stanowi gładka płyta granitowa z kilkoma owalnymi kociołkami wietrzeniowymi, prowadzą na niego wykute w skale schodki.

Z Placu Piastowskiego idziemy przez Park Zdrojowy do szosy Podgórzyńskiej, mijamy osiedle XX-lecia i za skałką Żabką skręcamy w lewo drogą w kierunku północno-wschodnim. Po 0.5 km skręcamy polną drogą w prawo i kierujemy się wprost na Czubek.


Na Wojcieszyckie Stawy. Bez oznakowania.

Między Cieplicami, Sobieszowem, Pakoszowem i Wojcieszycami wybudowano w latach 1904-08 długi wał przeciwpowodziowy, przegradzając rzekę Kamienną tamą. Powstały w ten sposób zbiornik retencyjny chroni Cieplice przed powodzią. Na obszarze zalewowym znajduje się kilka zarybionych stawów, stanowiących atrakcyjny cel spacerów.

Z Placu Piastowskiego idziemy ulicą Cieplicką. Przy Osiedlu Orle koło stacji benzynowej skręcamy w prawo i przez przejazd kolejowy oraz most na Kamiennej wchodzimy na wały. Z wałów dojść można do wybranego stawu. Można też kontunuować spacer po wałach, oglądając piękne widoki Karkonoszy.


We Wzgórza Łomnickie.

Do Staniszowa , 1 godz. Na Grodną przez Marczyce , 1.35 godz. ; ewentualny powrót do Podgórzyna Dolnego 1.10 godz., skąd do Cieplic autobusem MPK. Do Mysłakowic przez Staniszów, Krzyżową Górę , 3 godz. Do Jeleniej Góry: do Staniszowa , dalej przez Witoszę, Czarne, Wzgórze Kościuszki , 3.40 godz. trasę można skrócić o 40 min. idąc z Czarnego za przez Kopki. Trasa okrężna: z Cieplic na Grodną , stąd do Staniszowa , powrót do Cieplic 3 godz.; w Staniszowie warto wyjść na Witoszę (dodatkowo około 30 min.).


W Przedgórze Karkonoszy.

Do Piechowic: na Grodną , dalej przez Sosnówkę, Dobre Žródło, Czoło , 4 godz. od Dobrego Žródła można pójść do Borowic, skąd lub prowadzą do Przesieki.


W Pogórze Izerskie.

Do Wojcieszyc przez Goduszyn, Skalicę, Komorzycę: trasa nie znakowana, 2.50 godz. Na Bobrowe Skały przez Wojcieszyckie Stawy, Piastów, 2 godz. Na Bobrowe Skały: drogą bez znaków do Wojcieszyc, od kościoła , 2.25 godz. Do Pilchowic: drogą do Wojcieszyc, od kościoła przez Rybnicę, Barcinek, 5.15 godz.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą Webmastera (js29a@cieplice.info)

(c) by js29a (js29a@js29a.net.pl)